KUMRAUS 11°

peckovské pivo, světlý spodně kvašený ležák plzeňského typu

Podle originální peckovské receptury výtečného domovarníka Zdeňka Kociána uvařeno v Pivovaru Tambor ve Dvoře Králové nad Labem.

Složení:
Ječné slady (plzeňský, mnichovský, vídeňský)
granulované chmele (žatecký poloraný červeňák, sládek, harmonie)
voda

Stáčeno:
do lahví OWC 0,5l a KEG sudů

Objem alkoholu: 4,5 %

Strašidlo Kumraus

"Komm raus! Pojď ven! Vylez!
Slyšíte taky ten tajemný hlas, co od nepaměti a hlavně po večerech láká děti ven?

Z vyprávění:

„Kolem hradu, když jsem byla malá, chodil Kumrauc. Tím nás strašila moje teta, abychom byli včas doma: ‚Koukejte jít domů, už se stmívá, přijde Kumrauc!‘ Jak měl Kumrauc vypadat a co to vlastně bylo, to sme nikdy nevěděli. Já ani vůbec netuším, co to slovo znamená. Ale když se takhle sešeřívalo, to Bohuška vždycky řikala: ‚Musíte jít domů se sousedovejma dětma, bude chodit Kumrauc!‘“

Irena Pačesná, *1950 Pecka„A já si bezpečně pamatuju, že jsme Komrausem strašili ještě Víťu Červenkovýho, když byl malej. Von byl takový živý dítě, a když byl jednou tady u nás u baráku (čp. 287), tak Karel zaťukal tadyhle sklepním vokýnkem a my sme mu řekli, že tady je Komraus. A von se bál, že máme Komrause ve sklepě.“

Eva Machková, *1944 Pecka„Kumraus! Toho jsme měli doma (smích), to bylo domácí strašidlo. Ale já jsem se ho strašně bál! Na Pecce, tam co sme bydleli (čp. 58), to je barokní budova a v ní je klenutej sklep, do kterýho se jde po strmejch schodech dólu a pak se to ještě různě zatáčí, a když sem zlobil, tak prásk, hodili mě tam a: ‚Kumraus si tě sebere!‘ A já sem byl zelenej strachy. Maminka mě tím takhle strašila.

Josef Hetfleisch, *1946 Varnsdorf

Velmi podrobný vědecký článek o Kumrausovi sepsal folklorista a archeolog Pavel Kracík. Právě jemu vděčíme za znovuobjevení peckovského Kumrause - strašidla, které pak dalo jméno i našemu pivu. Odborný článek Pavla Kracíka, ze kterého jsou i výše uvedené citace, vyšel v časopisu Studia Ethnologica Pragensia v roce 2018 a tady si ho můžete přečíst celý.

Galerie

Kumraus

Etikety peckovského piva:Autorem grafického návrhu nejnovější etikety je náš kamarád Zdeněk Kalenský, který jako grafický podklad využil kresbu Filipa Buryána s názvem Milionář bez talentu (originál kresby zde).

Objednávky

V sudech i lahvích objednávejte na telefonu 776 241 870 (Honza Murdych).

K vyzvednutí na peckovském hradě, případně Vám Kumrause po Pecce rádi dovezeme.

Na čepu

V současné době zatím jen v Polžicích - bistru na peckovském hradě.

Kontakt

Spolek Bezdružic, z.s.
Pecka 301
507 82 Pecka
IČO: 266 43 405

bezdruzic@email.cz

Honza Murdych
tel.: 776 241 870

Michal Kos
tel.: 736 638 039